PITAJTE PSIHOLOGA:
KAKO BORAVAK NA LETNJEM KAMPU OBLIKUJE PSIHIČKE FUNKCIJE DECE?
Verovatno pretpostavljate koliko je značajan uticaj letnjih kampova na akademski uspeh Vaše dece. Međutim, da li ste se ikad zapitali kako boravak na ovakvom kampu može da doprinese mentalnom zdravlju ili socijalnim veštinama Vašeg deteta? O brojnim psihičkim benefitima letnjih kampova pročitajte u nastavku teksta.
Tradicionalna škola deci služi kao izvor mnogih povoljnih uticaja. Osim akademskog napredovanja, škola pruža i priliku za razvijanje pamćenja i kritičkog mišljenja, sklapanje prijateljstava, fizičku aktivnost, strukturu u dnevnim obavezama, usavršavanje određenih veština i tako dalje. Sve ovo zajedno doprinosi razvoju samopouzdanja, socijalnih veština i ličnih vrednosti, odnosno – mentalnom blagostanju. Međutim, šta se dešava tokom dugih letnjih raspusta kada deca nisu izložena ovim povoljnim uticajima školskog okruženja?
Istraživanja pokazuju da tokom dugih raspusta deca mogu da se osećaju usamljeno, doživljavaju negativna iskustva sa vršnjacima i da znatno smanje svoju fizičku aktivnost. Posledično dolazi do smanjenja mentalnog blagostanja i usporavanja napretka u socijalnom i emocionalnom razvoju dece. Jedan od načina prevencije ovih nepovoljnih uticaja jeste angažovanje dece u okviru letnjih kampova u trajanju od nekoliko nedelja.
Najnovije istraživanje Emili Eglitis i saradnika sadrži pregled naučnih studija na ovu temu sprovedenih u poslednjih 25 godina. Ispitanici su bili deca i mladi od 5 do 19 godina. Naučnici su zabeležili napredak u različitim psihičkim funkcijama dece koja su boravila na letnjem kampu u odnosu na onu koja su se bavila uobičajenim aktivnostima tokom letnjeg raspusta. Takođe, zabeležen je napredak u nivou razvoja nakon boravka na kampu u odnosu na nivo pre boravka na kampu.
MENTALNO ZDRAVLJE
Mentalno zdravlje predstavlja važan aspekt opšteg zdravstvenog stanja. Izuzetno je važno za normalan socijalni i emocionalni razvoj dece, korišćenje akademskog potencijala, kao i sticanje veština rešavanja i nošenja sa životnim problemima. Mentalno zdravlje podrazumeva:
- Odsustvo simptoma mentalnih poremećaja
- Prisustvo adekvatnog razvoja i mentalnog blagostanja
Nažalost, mentalno zdravlje dece predstavlja rastući problem. Depresija i anksioznost su najčešći uzrok bolesti kod mladih od 10 do 19 godina. Ponekad ih je čak teško primetiti – Vaše dete može biti vrlo uspešno i visoko funkcionalno, a interno patiti od prekomerne brige ili osećaja neadekvatnosti.
Naučnici su zabeležili povoljan uticaj boravka na letnjem kampu na simptome depresije, aksioznosti i subjektivnog doživljaja stresa kod dece. Čak i pokazatelji opšteg mentalnog zdravlja pokazuju trend ka poboljšanju usled boravka na kampovima. Drugim rečima, deca koja pohađaju letnje kampove imaju manje šanse da iskuse depresiju, anksioznost ili prekomeran doživljaj stresa. Takođe, ova deca su sklonija doživljaju opšteg mentalnog blagostanja.
SOCIJALNI I EMOCIONALNI RAZVOJ
Adekvatan socijalni i emocionalni razvoj takođe predstavlja važan aspekt opšteg mentalnog zdravlja. Odnosi se na doživljaj sebe i drugih članova zajednice.
Istraživanja su pokazala da deca koja borave na kampu pozitivnije procenjuju sopstvene kompetencije i izglede za budućnost. Posledično, samopouzdanje deteta se učvršćuje. Takođe, deca razvijaju socijalne veštine poput adekvatnije komunikacije i sposobnosti rešavanja konflikata.
Psihološka teorija koju zovemo hipoteza kontakta tvrdi da do ovoga dolazi usled interakcije sa decom najrazličitijeg porekla i osobina na kampovima. Dolazi do razvoja društvenog prihvatanja, bolje samokontrole i empatije prema drugim ljudima. Drugim rečima, zabeležen je trend napretka u opštem socijalno-emocionalnom razvoju dece koja borave na letnjim kampovima.
KOGNITIVNE FUNKCIJE
Kognitivne funkcije su sposobnosti koje omogućavaju razumevanje, pamćenje, učenje, donošenje odluka i rešavanje problema. Adekvatna razvijenost ovih funkcija je presudna za akademski uspeh i samostalno funkcionisanje u društvu.
Osim akademskog napretka koji se podrazumeva, kampovi doprinose i napretku opštih kognitivnih funkcija. Ovaj napredak se generalizuje na druge aspekte života deteta. Naučnici su uočili da se pamćenje dece koja borave na kampovima poboljšava.
Takođe, ova deca uče kako da donose odluke, planiraju svoje postupke i organizuju svoje aktivnosti. Kada se suočavaju sa različitim poteškoćama tokom putovanja i odvojenosti od kuće, deca uče da se prilagođavaju novim situacijama. Rešavanjem problema, deca postaju otpornija na izazove. Naravno, na letnjim kampovima smo im uvek dostupni mi ili predstavnici škole da pružimo pomoć ukoliko dete ne može da se snađe samo, ali svaki izazov ima svoje benefite.
Dakle, uticaj letnjih kampova na opšte mentalno blagostanje dece je neminovan. Osim prevencije negativnih uticaja dugog školskog raspusta, boravak na kampu pruža prilike i za napredovanje u normalnom mentalnom razvoju. Ukoliko želite da počnete da planirate akademski put svog deteta, letnji kamp je odličan prvi korak kako za akademski, tako i za opšti mentalni napredak.