Work and Travel program – najčešća pitanja
1. Može li ići na Work and Travel program neko ko nije student?
Ne može. Work and Travel je program kulturne razmene namenjen isključivo studentima.
2. Može li ići na program student koji je u statusu apsolventa ili obnovljene godine?
Ne. Na program mogu ići samo studenti koji su po prvi put upisali tekuću godinu studija i koji redovno daju ispite.
3. Može li student da napusti poziciju?
Student bi trebalo da ostane tokom trajanja radnog dela programa na poziciji koja je prethodno dogovorena sa tačno utvrđenim datumom početka i završetka. U određenim okolnostima, student ima prava da traži od sponzorske agencije da zameni poziciju. Za promenu mora da dobije odobrenje od sponzora u Americi.
4. Može li učesnik Work and Travel programa da produži boravak u SAD-u?
Produženje J-1 vize nije moguće. Studenti mogu ići na program isključivo u toku letnjeg raspusta i boraviti najduže 4 meseca na J1 vizi nakon čega automatski imaju pravo na još 30 dana za putovanje u sopstvenoj organizaciji. Studenti i ako apliciraju i dobiju neku drugu vrstu vize svakako su prekršili pravila programa i neće im u budućnosti biti odobrena J1 viza. Više o vizi i DS-2019 formularu
5. Mogu li učesnici programa da koriste isti socijalni broj sa prethodnog programa?
Da. Jednom dobijen socijalni broj važi doživotno. Učesnici Work and Travel programa dobijaju SSN isključivo za studentske poslove koji odobrava imigraciono odeljenje. Ukoliko se učesnik vrati u Ameriku u okviru nekog drugog programa, ne treba da se prijavljuje za nov socijalni broj.
6. Koje su najčešće satnice na Work and Travel programu?
Satnice na programu variraju u zavisnosti od regiona, vrste posla, zakona o minimalnim naknadama i drugih faktora. Najčešće satnice su u rasponu između $7.50 i $15.
7. Koliku zaradu možete očekivati na Work and Travel programu?
Zarada zavisi od mnogih faktora, najviše od sposobnosti samog studenta i od količine posla u konkretnoj sezoni. Studenti koji su samo na obezbeđenoj poziciji trebalo bi da mogu da pokriju troškove programa. Studenti koji rade prekovremeno i/ili rade dodatne pozicije mogu dodatno da zarade i uštede. Cilj Work and Travel programa nije zarada.
8. Obaveze studenata po pitanju plaćanja poreza?
Svi učesnici Work and Travel programa moraju plaćati federalne i državne takse, a po povratku sa programa vrši se povraćaj poreza.
9. Može li učesnik Work and Travel programa da ima više od jedne pozicije?
Da, učesnik može raditi na više mesta, sve dok poštuje pravila i radne obaveze na prvoj poziciji na osnovu koje je dobio J-1 vizu. Provera dodatnog posla je obavezna i vrši je američki sponzor.
10. Može li učesnik programa da dođe u Ameriku bez prethodno obezbeđene pozicije?
Ne. Američka sponzorska agencija izdaje DS-2019 formular na osnovu koga se dobija viza samo ukoliko učesnik Work and Travel programa ima obezbeđenu poziciju.
Važno. Zbog povećane bezbednosti u SAD-u, učesnici Work and Travel programa se nalaze u SEVIS sistemu koji sadrži sve podatke o njima. Svi studenti na programu u obavezi su da se jednom mesečno loguju u sistem i validiraju svoj status.
41 comments
Već sam jednom bila na programu, sada želim opet, još uvek sam redovan student, ali sam sada u radnom odnosu? Da li postoje šanse da se zbog posla uopšte prijavim za program i dobijem J1 vizu?
Nije problem ako radite ali morate imati aktivan studentski status, da ste po prvi put upisali tekuću godinu, dajete redovno ispite i sl.
Da li mogu ići sa višom i sa privatnim fakultetom na WAT?
Da ukoliko ispunjavate ostale uslove. Pozdrav
Postovani, koje su mi sanse da dobijem j1 vizu ako teek sad, sa 26godina upisujem fakultet, dakle imala bih 27 kad se krece na program, za vreme raspusta, i zavrsavala bih prvu godinu, i takodje jel bitno ako bude privatni fakultet, da li to stvara dodatnu sumnju? i koja je uopste granica za godine za ucesce na programu? Hvala
Šanse za dobijanje vizu su veoma male, zbog godina. I da ste na kraju faxa bio bi rizik. Pozdrav
Imam 17 godina i prošle godine sam bila na kampu u Americi, ali me zanima da li bih mogla ići u Ameriku i kao na WAT program, ukoliko sa Vama ne da li znate jel to moguće uopšte
Ćao. WAT je samo za aktivne studente, to je osnovno pravilo programa.
Da li moze ici student druge godine master studija arhitekture sa 24godine? Fakticki bi fakultet bio zavrsen u junu i stecena diploma.
Da li master studije traju inače dve godine? Ako se u drugoj godini ne slušaju predavanja takav student se ne može ni prijaviti na program. Za vizu je visoko rizičan status svakako.
Pozdrav,
Imam 27 godina i upisao sam ove godine master. Da li postoji sansa zbog godina i mastera da mi odobre vizu? Jel ima neka granica za godine?
Najbolje da se čujemo da detaljnije popričamo o studijama. Godine mogu da budu problem za dobijanje vize.
Da li je bitno ako student nema 21. godinu, tj. nije punoletan po njihovim standradima?
Nije bitno osim što u nekim državama osobe mlađe od 21 godinu ne smeju služiti alkohol pa to može biti ograničenje pri izboru posla.
Da li na program mogu da se prijave studenti sa mastera, konkretno ako master traje dve god, da se prijava izvrsi posle prve?
Jel dve godine slušate predmete? U tom slučaju može ali ste rizični za dobijanje vize. Trebalo bi sačekati i jesen da vidimo hoće li se menjati uslovi za narednu godinu. Pozdrav
Jel se može ići na work & travel sa višom ili mira fakultet
Može i sa višom. Pozdrav
Da li student moze otici posle junskog ispitnog roka i da sklopi ugovor na manje od 3 meseca?
Može samo se mora naći poslodavac u čije se datume uklapa.