Work and Travel program – najčešća pitanja
1. Može li ići na Work and Travel program neko ko nije student?
Ne može. Work and Travel je program kulturne razmene namenjen isključivo studentima.
2. Može li ići na program student koji je u statusu apsolventa ili obnovljene godine?
Ne. Na program mogu ići samo studenti koji su po prvi put upisali tekuću godinu studija i koji redovno daju ispite.
3. Može li student da napusti poziciju?
Student bi trebalo da ostane tokom trajanja radnog dela programa na poziciji koja je prethodno dogovorena sa tačno utvrđenim datumom početka i završetka. U određenim okolnostima, student ima prava da traži od sponzorske agencije da zameni poziciju. Za promenu mora da dobije odobrenje od sponzora u Americi.
4. Može li učesnik Work and Travel programa da produži boravak u SAD-u?
Produženje J-1 vize nije moguće. Studenti mogu ići na program isključivo u toku letnjeg raspusta i boraviti najduže 4 meseca na J1 vizi nakon čega automatski imaju pravo na još 30 dana za putovanje u sopstvenoj organizaciji. Studenti i ako apliciraju i dobiju neku drugu vrstu vize svakako su prekršili pravila programa i neće im u budućnosti biti odobrena J1 viza. Više o vizi i DS-2019 formularu
5. Mogu li učesnici programa da koriste isti socijalni broj sa prethodnog programa?
Da. Jednom dobijen socijalni broj važi doživotno. Učesnici Work and Travel programa dobijaju SSN isključivo za studentske poslove koji odobrava imigraciono odeljenje. Ukoliko se učesnik vrati u Ameriku u okviru nekog drugog programa, ne treba da se prijavljuje za nov socijalni broj.
6. Koje su najčešće satnice na Work and Travel programu?
Satnice na programu variraju u zavisnosti od regiona, vrste posla, zakona o minimalnim naknadama i drugih faktora. Najčešće satnice su u rasponu između $7.50 i $15.
7. Koliku zaradu možete očekivati na Work and Travel programu?
Zarada zavisi od mnogih faktora, najviše od sposobnosti samog studenta i od količine posla u konkretnoj sezoni. Studenti koji su samo na obezbeđenoj poziciji trebalo bi da mogu da pokriju troškove programa. Studenti koji rade prekovremeno i/ili rade dodatne pozicije mogu dodatno da zarade i uštede. Cilj Work and Travel programa nije zarada.
8. Obaveze studenata po pitanju plaćanja poreza?
Svi učesnici Work and Travel programa moraju plaćati federalne i državne takse, a po povratku sa programa vrši se povraćaj poreza.
9. Može li učesnik Work and Travel programa da ima više od jedne pozicije?
Da, učesnik može raditi na više mesta, sve dok poštuje pravila i radne obaveze na prvoj poziciji na osnovu koje je dobio J-1 vizu. Provera dodatnog posla je obavezna i vrši je američki sponzor.
10. Može li učesnik programa da dođe u Ameriku bez prethodno obezbeđene pozicije?
Ne. Američka sponzorska agencija izdaje DS-2019 formular na osnovu koga se dobija viza samo ukoliko učesnik Work and Travel programa ima obezbeđenu poziciju.
Važno. Zbog povećane bezbednosti u SAD-u, učesnici Work and Travel programa se nalaze u SEVIS sistemu koji sadrži sve podatke o njima. Svi studenti na programu u obavezi su da se jednom mesečno loguju u sistem i validiraju svoj status.
41 comments
Da li se moze ici na work and travel ako idem u visoku skolu ili mora fakukltet? Ako moze da li su onda sanse manje?
Može se ići i sa više škole. Gleda se celokupan studentski status (da li ste obnavljali, koliko ste ispita dali, prosek….).