Ukoliko razmišljate o školovanju u Americi, sigurno ste čuli da je polaganje SAT testa jedan od uslova za apliciranje na studije. Važno je ostvariti što veće rezultate na ovom testu kako bi vaša prijava bila što uspešnija.
Ali da li znate šta bi moglo predvideti vaše rezultate na ovom testu?
Sigurno vam padaju na pamet intelektualne sposobnosti, odnosno IQ. I to jeste svakako važno. Ali ovaj tekst ističe i važnost EQ-a, odnosno emocionalne inteligencije, u predviđanju uspeha na ovom testu.
U kakvoj su vezi odgađanje da pojedemo slatkiš kao dete i SAT rezultat kasnije u budućnosti?
Deca koja mogu odgoditi zadovoljstvo (slatkiš), imaju bolji školski uspeh i veće samopouzdanje u adolescenciji. Takođe imaju i bolje rezultate na SAT testu po završetku srednje škole.
Do ovog saznanja se došlo u čuvenom Marshmellow eksperimentu koji su sproveli istraživači na Stanford Univerzitetu 1970. godine i u kasnijim verzijama eksperimenta.
Eksperiment je podrazumevao da dete bude samo u prostoriji sa slatkišem. Ukoliko ne pojede taj jedan slatkiš u određenom vremenu, dobiće još jedan.
Neka deca su uspevala da odole slatkišu i dobiju nagradu. Druga su odmah pojela slatkiš koji su videla ispred sebe.
Decu koja nisu pojela slatkiš odmah, istraživači su pratili tokom života tako što su im zadavali dodatne testove.
Rezultati pokazuju da deca koja su sa 4 godine uspevala da odgode zadovoljstvo, u adolescenciji su imala veće samopouzdanje, bolje se nosila sa izazovima i imala bolji školski uspeh.
Ova deca su ponovo testirana nakon završetka srednje škole i ostvarila visoke rezultate na SAT testu. IQ skor može biti pouzdan prediktor za SAT rezultat, ali tek nakon što je dete naučilo da čita. Sposobnost odgađanja zadovoljstva, je do dva puta pouzdaniji pokazatalj SAT rezultata u budućnosti, a ova sposobnost je u vezi sa EQ-om, emocionalnom inteligencijom.
Optimistična informacija je da se emocionalne veštine mogu naučiti. U ovom slučaju je to odgađanje zadovoljstva, to jest, kontrola nagona.
Decu koja su odmah pojela slatkiš, istraživači su učili tehnikama kako da odgode tu nagradu. Neke od tehnika su razmišljanje o drugoj temi, npr brojanje, fokusiranje na dodatnu nagradu koja sledi. Deca su potom uspešno savladavala zadatak.