STUDIRANJE U VELIKOJ BRITANIJI
Posedovanje diplome britanskog univerziteta izdvaja pojedinca prilikom zapošljavanja, bez obzira na to iz koje zemlje potiče i zbog toga popularnost UK fakulteta svake godine raste. London je najtraženija destinacija za studiranje u Velikoj Britaniji sa čak 4 prestižna univerziteta koji su visoko rangirani na svetskoj rang listi.
TROŠKOVI STUDIJA
Kada je cena u pitanju, Britanci kao i građani Evropske Unije plaćaju jednu cenu školarine, dok non- EU studenti imaju drugačiju (skuplju) cenu. Da bi se ostvarilo pravo na povoljnije studije, nije dovoljno samo posedovati pasoš EU već i u njoj živeti.
U Britaniji postoji preko 395 univerziteta i koledža, a cene školarina variraju u zavisnosti od smera. Cene (za non- EU) se kreću u proseku 16.000 GBP (ekonomija, biznis, psihologija) do 25.000 GBP (umetnički fakuleti), dok su studije medicinskih nauka najskuplje, u proseku 40.000 GBP po godini studija.
Kada su u pitanju troškovi života (Living costs/maintenance fees), troškovi koje treba izdvojiti a kasnije i prikazati za dobijanje vize, dele se prema lokaciji studiranja. Tako postoje Inner London i Outer London fees. Oni koji studiraju u Londonu (uz izuzetak Warwick univerziteta) treba da izdvoje 1500 GBP mesečno, dok oni koji studiraju van Londona treba da izdvoje oko 1200 GBP mesečno. Troškovi se množe sa 9 meseci, koliko inače student boravi na fakultetu.
PRESTIŽNI UK FAKULTETI – Russel Group (RG)
Čak 24 britanska univerziteta čine čuvenu Russel Group-u fakulteta i smatraju se globalnim liderima za:
- teaching
- research
Neki od čuvenih alumnista su: Isaac Newton (fizičar), Charles Darwin (biolog), Stephen Hawking (fizičar i kosmolog), Bill Clinton (bivši američki predsednik), Piers Sellers (astronaut) ali i skoro 200 Nobelovaca je završilo neki od RG fakulteta. Najmlađi fakultet iz RG je star 50, a najstariji ima blizu 1000 godina. Najprestižnijima na ovoj listi se smatraju Oksford i Kembridž univerziteti.
- University of Birmingham
- University of Bristol
- University of Cambridge
- Cardiff University
- University of Durham
- University of Edinburgh
- University of Exeter
- University of Glasgow
- Imperial College London
- Kings College London
- University College London
- University of Leeds
- University of Liverpool
- London School of Economics and Political Science (UoL)
- University of Manchester
- Newcastle University
- University of Nottingham
- University of Oxford
- Queen Mary, University of London
- Queen’s, University Belfast
- University of Sheffield
- University of Southampton
- University of Warwick
- University of York
Kako se aplicira na UK univerzitet?
Apliciranje na fakultete u Velikoj Britaniji se vrši kroz bazu Universities and Colleges Admissions Service ili skraćeno kroz UCAS.
Ono što je najvažnije pri radu na UCAS aplikaciji su rokovi za prijavu. Standardni i najčešći rok za većinu smerova je uvek 29. januar. Izuzeci su:
- 1. oktobar za upis na muzičke konzervatorijume
- 15. oktobar za upis na prestižne univerzitete (Oxford, Cambridge) kao i smerove medicine, stomatologije i veterine.
- Prva nedelja maja je rok da se odgovori na sve pristigle ponude univerziteta zaključno sa 31.3. za one koji borave u UK-u, dok je 3.6. rok za one koji žive van UK-a.
- 20.5. je rok univerzitetima da pošalju ponude svim aplikantima koji su aplicirali zaključno sa 15. januarom.
- 17.6. je rok za odgovor UCAS-u na pristigle ponude od maja do juna.
- 30.6. je rok za prijave kasnih aplikacija. Nakon toga, student može aplicirati samo kroz clearing* proces.
- 25. i 26.9. -početak školske godine u UK.
Pre samog apliciranja kroz UCAS aplikaciju, važno je napraviti selekciju univerziteta za koje aplikant ispunjava kriterijume za upis. Najčešći kriterijumi po kojima aplikant bira univerzitet su: pozicija univerziteta na svetskim rang listama, lokacija, troškovi smeštaja, opremljenost kampusa. Najbolji studenti se često opredeljuju za fakultete iz RG (Russel Grupe) dok veliki broj ipak preferira nezavisne državne univerzitete i bira ih zbog praktičnog znanja, brzine zapošljavanja po završetku studija i slično (nisu nužno research based).
UCAS aplikacija se popunjava samo jednom i kroz nju se može aplicirati na maksimum 5 univerziteta. Piše se jedno motivaciono pismo i sva dokumenta uneta važe za sve univerzitete na koje se aplicira.
Ukoliko se aplicira na 1 univerzitet, aplikacija košta 20 GBP, a ako je to na više njih onda 26 GBP. Non EU studenti apliciraju obično između 1. septembra i 30. juna.
UCAS aplikacija sadrži sledeće komponente:
- Personal details – lične podatke o aplikantu
- Choices – odabir fakulteta i smerova (max 5)
- Education – ocene/uspeh iz srednje škole
- Personal statement – motivaciono pismo
- Reference and Predicted grades – preporuku profesora i projektovane ocene za tekuću školsku godinu.
TIER 4 viza
Osim validnog pasoša za studiranje u Velikoj Britaniji i dokazu o znanju engleskog jezika, neophodna je i specijalna tier 4 studentska viza. Da bi student dobio ovaj tip vize neophodno je sakupi (claim-uje) 40 poena za studije.
Pozivno pismo za vizu (Certificate of Acceptance for Studies, ili skraćeno CAS) nosi 30 poena, dok dokaz o posedovanju finansijskih sredstava nosi 10 poena. CAS izdaje univerzitet nakon što je student prihvatio njegovu ponudu za studiranje.
Agencija Prestige Education je registrovani UCAS centar za aplikacije na UK fakultete (UCAS centre number: 69039).