ŠTA JE TO STIPENDIJA?
KO SE ZA NJU KVALIFIKUJE?
Definicija stipendije glasi da je to vrsta novčane pomoći za koju se kvalifikuju đaci i studenti na osnovu različitih kriterijuma.
- Akademsku stipendiju
- Finansijsku pomoć
Akademska stipendija kako i se može naslutiti u nazivu, se zasniva na akademskom uspehu. To pak znači da je potrebno da đaci imaju solidan uspeh u školi (za sredju školu se gledaju prethodna 2 ili 3 razreda, a za studije, uspeh tokom srednje škole).
Ne postoji minimalan prosek (GPA) koji se smatra uslovom za dobijanje stipendije, ali je važno da on bude što veći (odnosi se na srednje škole). Osim ocena u školi, na ishod stipendije utiče i sama aplikacija. Ona podrazumeva tehnička pitanja, ali i esejska pitanja (u vidu eseja/sastava), spisak vannastavnih aktivnosti, rezultate testova. Na kraju pocesa je i intervju od koga takođe zavisi ishod stipendije.
Finansijska pomoć se nudi đacima koji nisu u prilici da finansiraju u celosti svoje školovanje, bilo da su u pitanju srednje škole ili fakulteti. Kako sama reč kaže, u pitanju je “pomoć” koju obrazovne institucije izdvajaju za buduće učenike i studente. Da bi se ostvarila finansijska pomoć, potrebno je dokazati da su đaku dodatna sredstva i potrebna.
Srednjoškolci popunjavaju Financial Aid application za ostvarivanje pomoći u srednjoj školi, dok za fakultete svaka instutucija ima svoje kriterijume po kojima razmatra finansijsku pomoć.
Postoje i slučajevi kada budući studenti mogu ostvariti povlastice u vidu otplaćivanja školarine po završetku studija. Ova vrsta pomoći se dodeljuje u zavisnosti od ukupne aplikacije kandidata i celokupnog utiska koji na komisiju ostavi.
DELIMIČNE ILI POTPUNE STIPENDIJE
Stipendije su gotovo uvek delimične. Izuzetno retko su 100%. Ukoliko i postoje, one su teško ostvarive. Treba biti najbolji među najboljima. Osim proseka iz škole, traži se uspeh sa međunarodnih takmičenja, ostvarene medalje, projekti od značaja. Mnoge škole i fakuleti su selektivni i pri izboru kandidata, što znači da se posedovanje sredstava podrazumeva. Treba imati i na umu da ne podleže sve stipendiji (knjige, zdravstveno osiguranje, brojne takse = extras).
Kada su u pitanju srednje škole, svaka od njih ima minimalni budžet koji je uslov za razmatranje jednog kandidata. Treba imati na umu da su u pitanju privatne škole i da se finansiraju najpre od punoplatežnih familija. Da bi neki đak mogao da bude nagrađen stipendijom, potrebno je izdvojiti značajna sredstva od donatora, punoplatežnih familija, crkve ili fondova za finansijsku pomoć.
Privatno obrazovanje u Americi slovi za kvalitet i prestiž i nije realno očekivati dobiti ga besplatno jer je đak to “zaslužio”. Neke škole daju samo akademsku stipendiju. Druge pored nje daju i finansijsku pomoć, a treće ne daju akademsku stipendiju već samo dodeljuju delimičnu finansijsku pomoć.
To u praksi recimo znači da vanserijski đaci plaćaju ponekad i punu cenu, ukoliko škola ne daje akademske stipendije, a za finansijsku pomoć se ne kvalifikuju. Svakom aplikantu se individualno pristupa i uslovi ostvarivanja stipendije iz godine u godinu mogu da variraju.
NATIONALITY SCHOLARSHIP
Na visinu stipendije može uticati i to da li škola već ima učenike iz zemlje odakle đak dolazi. To u praksi znači da ako je aplikant iz Srbije i škola nema đake iz Srbije, đak može ostvariti benefit na osnovu nacionalnosti (Nationality scholarship). Ovakav vid stipendije dodeljuju i neki fakulteti, a stipendije nisu u procentima već u fiksnim iznosima (3000GBP umanjenja na školarinu i sl).
STIPENDIJE U AMERICI
Kada su u pitanju studije u Americi, postoje 100% stipendije ali da bi se đak kvalifikovao, potrebno je da ukupna roditeljska primanja budu niska. Preporuka je krenuti na vreme sa pripremom jer su rokovi rani (septembar mesec).
Da bi se kvalifikovali za ovakve stipendije, uslov je da makar jedna godina bude završena u Americi. Internacionalni đaci van Amerike se ne kvalifikuju. Postoje i izuzeci. Kada je u pitanju Harvard univerzitet, poznato je da on finansira svoje studente ukoliko godišnja roditeljska primanja ne prevazilaze iznos od 100.000$. Ima još sličnih fakulteta, a potrebno je da đak bude primljen na željeni fakultet a potom se prijavi i za finansijsku pomoć.
Elitni američki fakulteti su najčešće privatne institucije, pa samim tim određuju svoja pravila i kriterijume. Ono što važi za jedan u pogledu uslova, ne važi nužno i za neki drugi.
POMOĆ PRI APLICIRANJU ZA STIPENDIJU
Ukoliko želite da se školujete u inostranstvu, ostvarite akademsku stipendiju ili finansijsku pomoć, najpre proverite da li se kvalifikujete, tj. ispunjavate uslove za istu. Neophodno je dokazati status u vidu dokumentacije.
Agencija Prestige Education savetuje i pomaže pri apliciranju za stipendiju i finansijsku pomoć, ali nikako ne može garantovati visinu iste. Na osnovu dugogodišnjeg iskustva, možete dobiti realnu procenu dobijanja nekog od vidova stipendije.