Akademski program kulturne razmene
Školska godina u Americi, AYP
Prilika da se osamostalite, naučite jezik i iskusite život u Americi
PRIJAVE SU ZATVORENE ZA 2022. GODINU
Program je namenjen otvorenim, ambicioznim, nezavisnim, tolerantnim, iskrenim, fleksibilnim i prilagodljivim tinejdžerima koji su željni novih saznanja kao i avanture. Pored učenja jezika, i upoznavanja nove kulture, učenici imaju priliku da emotivno sazru i da se osamostale. Po završetku programa bogatiji su za jedno veliko, neprocenjivo iskustvo koje će imati bitnog uticaja na živote ovih mladih pojedinaca u svakom pogledu.
Pogledajte Marijino iskustvo iz Amerike
Polazak je u toku avgusta ili septembra meseca (veoma retko krajem jula). Program traje do kraja školske godine (maj/jun naredne godine). Nakon završene školske godine, đaci mogu putovati još 30 dana po Americi. U toku programa đaci ne mogu da putuju samostalno, niti biološka porodica i rođaci mogu da posećuju đaka.
Asistencija je obezbeđena za svakog kandidata od strane lokalnog koordinatora. On je zadužen za učenike za sve vreme boravka i tu je za rešavanje problema, bilo da je u vezi sa školom ili porodicom. On će i kontrolisati jednom mesečno učenikov napredak u školi, i o tome slati izveštaje fondaciji. Za svaki vid asistencije se treba najpre obratiti američkoj porodici, a potom koordinatoru.
Đaci u Americi moraju strogo poštovati pravila američkih porodica ali i zakone ove zemlje. Svako kršenje pravila i zakona nosi konsekvence. Može čak doći i do otkazivanja programa i slanja đaka nazad u zemlju porekla bez ikakvog prava na povraćaj novca. Informacije o pravilima i zakonima se mogu naći u priručniku za program koji đak dobija.
Organizator iz Amerike se godinama uspešno bave programima kulturne razmene đaka iz celog sveta, i ovlašćen je od strane osnivača programa – US Department of State. Agencija Prestige Education pruža usluge obrazovnog savetovanja i podršku đaku tokom prijave i celog procesa.
AMERIČKO ŠKOLSTVO
Američko školstvo se razlikuje od našeg. Zato je neophodno da se pre odlaska u Ameriku učenik informiše što više o tome. Predmeti u Americi se dele na obavezne i izborne. Obavezni su engleski jezik i američka istorija ili ustav, a ostali su izborni.
Važno je da pre izbora predmeta učenik razgovara sa školskim savetnikom i odabere slične predmete koje bi imao u školi u Srbiji. Primera radi, ako je bio u gimnaziji, društveno-jezički smer, trebalo bi uzeti predmete poput drugog stranog jezika, umetnosti, kulture. Ukoliko je prirodno-matematički smer, izbor bi trebalo da bude hemija, fizika i tome slični predmeti. Američka škola pruža mogućnost da se odaberu i brojne vannastavne aktivnosti poput različitih sportova, plesova, sekcija.
Po završetku razreda, dobija se sertifikat o završenom razredu sa ocenama u većini srednjih škola. Poneke izdaju i diplomu. Škola nije obavezna da izda diplomu i to u većini slučajeva ne radi, ali dozvoljava đaku da prisustvujete završnoj ceremoniji za dodelu diploma. Važno je znati da izdavanje sertifikata ili diplome zavisi isključivo od politike škole.
Po povratku u Srbiju potrebno je poneti sa sobom dokaze o završenom razredu. Uspeh u školi je takođe jako važan i treba zadržati uspeh iznad “C” (dobar). Ukoliko je uspeh niži od “C”, roditelji, a ne američka porodica, su dužni da plate privatne časove za svoje dete. Učenik mora da popravi uspeh i zadrži status đaka na kulturnoj razmeni.
Za polaznike koji pohađaju u Americi jedno polugodište savetujemo prvo konsultacije sa školom a potom i sa Ministarstvom prosvete u Beogradu, kako bi izrazili svoj stav vezano za polugodišnji program. Agencija Prestige Education nema nikakve ingerencije pri nostrifikaciji dokumentacije iz Amerike, već to isključivo radi naše Ministarstvo.
USLOVI ZA UČEŠĆE NA PROGRAMU
- Da je đak između 15 i 18,5 godina starosti.
- Da ima solidan uspeh u školi (najmanje vrlo dobar).
- Da se dobro služi engleskim jezikom, kako bi mogao da se sporazumeva i prati nastavu na engleskom jeziku. Neophodno je polaganje testa za proveru znanja engleskog jezika. Potrebno je ostvariti minimum 220 poena na testu. Primer testa
- Da je đak emotivno zreo da provede školsku godinu daleko od svoje zemlje i porodice.
- Da je đak nepušač.
Način prijavljivanja. Prvi korak prilikom prijavljivanja je intervju sa budućim kandidatom i roditeljima, i to na engleskom jeziku sa kandidatom, a sa roditeljima na srpskom. Po završetku razgovora u kome se i kandidat i roditelji upoznaju sa detaljima programa, popunjava se aplikacija. Na osnovu nje koordinator traži porodicu sličnih interesovanja.
Jedan od uslova za prijavljivanje je solidno znanje engleskog jezika. Uz aplikaciju se prilaže rezultat ELTIS testa. Testiranje se vrši u agenciji. Nakon što je aplikacija potpuna i poslata u Ameriku, i nakon što se dobije plasman (pronađe škola i porodica za kandidata), dobijaju se detaljne informacije o host porodici, školi, mestu, klimi, datumima dolaska i povratka iz Amerike…
PORODICE
Američke porodice su pažljivo odabrane od strane američke fondacije. Većinom su to porodice koje godinama učestvuju u programu kulturne razmene i koje pružaju dom brojnim mladim ljudima. Ima i porodica koje učestvuju po prvi put. Za učešće na programu ne dobijaju nikakvu novčanu naknadu.
Američka porodica je tu da pruži podršku i oslonac đaku sve vreme boravka, kao i da boravak učini što prijatnijim. Za sve vreme programa, đak je deo američke porodice u koju donosi i deo srpskih običaja i tradicije. Đak nije turista na ovom programu. On je “ambasador” naše zemlje. Od đaka se očekuje da ravnopravno učestvuje u poslovima i aktivnostima koje porodica svakodnevno obavlja, i da svoje slobodno vreme provodi sa njima.
Proces pronalaženja porodice može trajati kratko, a može se desiti da se dobije porodica i u avgustu. Krajnji rok za dobijanje porodice je 05.09. Moguće je i da se prvo dobije privremena porodica (temporary placement), a potom po dolasku u Ameriku i stalna (permanent placement).
CENA PROGRAMA
Cena STANDARD J1 programa za školsku 2022/23 iznosi $6780.
Cena programa za jedno polugodište iznosi $6380.
Cena PREMIUM J1 programa za školsku 2022/23 iznosi $9080.
Cena programa za jedno polugodište iznosi $8680.
* Rok za apliciranje je 28.2.2022.
Cena SUPERIOR J1 programa za školsku 2022/23 iznosi $10580.
Cena programa za jedno polugodište iznosi $10180.
* Rok za apliciranje je 15.2.2022.
Dinarski deo: ________ RSD (podrška tokom prijave i celog procesa).
Cena STANDARD programa obuhvata:
- školsku godinu u američkoj državnoj srednjoj školi,
- boravak u volonterskoj porodici na teritoriji cele Amerike u kojoj se đak i hrani,
- zdravstveno osiguranje za vreme trajanja programa,
- izdavanje DS-2019 formulara koji je neophodan za izdavanje J-1 vize,
- asistenciju lokalnog koordinatora, asistenciju savetnika i osoblja iz gravnog ofisa,
- online orijentaciju programa pre dolaska i uživo orijentaciju od strane lookalnog kordinatora,
- obezbeđivanje Apostila uz doplatu od $400,
- izveštaje o napretku đaka.
Premium opcija podrazumeva sve što uključuje Standard opcija, plus:
- Odabir regiona (West, Southwest, Midwest, Northeast, Southeast) koje učenik dobija prilikom apliciranja.
- Učenik može odabrati određeni sport, aktivnost, ili određeni tip familije (host family).
- Garantovani plasman do 31.07.2022. ukoliko je aplikacija predata do 28.02.2022.
- Mogućnost posete bioloških roditelja tokom programa (ali nakon 27.12.2021.godine).
- Učestvovanje na ekskurzijama koje organizuje sponzorska agencija u saradnji sa lokalnom turističkom agencijom (posebno se plaća).
- Konvalidacija ocena (overa Apostilom u Americi) je u ceni.
- Pravo na duži program (dodatne 2 nedelje). Umesto zvaničnog završetka programa 15.juna 2022. godine, đacima će program trajati do 30.06.2022. a u Americi će moći da borave do 30.07.2022. (30 dana imaju za putovanja ako žele).
Superior opcija podrazumeva sve što uključuje Standard opcija, plus:
- Učenik bira državu (State) gde želi da boravi ali ne konkretni grad.
- Učenik može odabrati određeni sport, aktivnost, ili određeni tip familije (host family).
- Garantovani plasman do 30.06.2022. ukoliko je aplikacija predata do 15.02.2022.
- Mogućnost posete bioloških roditelja tokom programa (ali nakon 27.12.2021.godine).
- Učestvovanje na ekskurzijama koje organizuje sponzorska agencija u saradnji sa lokalnom turističkom agencijom (posebno se plaća).
- Konvalidacija ocena (overa Apostilom u Americi) je u ceni.
- Pravo na duži program (dodatne 2 nedelje). Umesto zvaničnog završetka programa 15.06.2022. godine, đacima će program trajati do 30.06.2022. a u Americi će moći da borave do 30.07.2022. (30 dana imaju za putovanja ako žele).
Dodatni troškovi:
- troškove SEVIS-a $220,
- povratnu avio kartu (klijent obezbeđuje sam),
- knjige i školski pribor za nastavu ukoliko ih škola ne obezbeđuje, kao i registraciju za školu ili laboratoriju na početku školske godine, ukoliko ih škola ima (cca 100-350$),
- mesečni džeparac za ručak u školi, prevoz od/do škole i lične troškove (oko $300, zavisi od navika deteta),
- troškove za putovanja i ekskurzije unutar Amerike – organizuje škola ili sponzorska organizacija u Americi,
- troškove vađenja vize za razmenu $160 – plaća se ambasadi,
- troškove nostrifikacije dokumenata po povratku sa programa (cca 400-600$ (važi za STANDARD opciju programa).
Mesečni troškovi su obaveza roditelja. Od američke porodice ne treba očekivati da će davati detetu džeparac. Troškove poput izlazaka, telefonskih razgovora, ekskurzija, putovanja, školske užine i pribora snose roditelji. Zato fondacija predlaže mesečni džeparac u visini od oko 300$. U Americi se može otvoriti i račun u banci uz pomoć američke porodice ili koordinatora, gde roditelji mogu uplaćivati novac. Važno je da se racionalno troši džeparac jer su đaci sami odgovorni za sve dodatne troškove.
Plaćanje programa se vrši direktno američkoj organizaciji. Dinarski iznos se plaća u agenciji i nerefundabilan je. Uslove programa i dinamiku plaćanja klijent dobija u agenciji prilikom upoznavanja sa pravilima programa.
147 comments
Kada bi tamo zavrsili 4 godinu srednje skole da li bi u Srbiji mogli da upisemo fakultet? Da li postoji mogucnost padanja godine?
Mozete upisati fakultet. Ne pada se godina ali svakako morate uciti i imati prolazne ocene iz svih predmeta.
Da li za vreme naseg boravka tamo, ima neka osoba koja sa nama zivi kod tih ljudi ili ? Ne razumem bas najbolje
Vi birate da li zelite da budete u porodici sa jos nekim đakom koji je na razmeni ili samo sa tom porodicom.
Da li može neko ko je imao iskustva sa razmenom da se javi da ga addujem na facebooku da mi detaljno sve ispriča. Hvala!
Prijave za program ce krenuti od jeseni. Cujemo se tada pa verujem da ce biti neko od starih kandidata raspolozen da stupi u kontakt sa vama.
Zelela bih da znam koji nivo znanja engleskog jezika je neophodan za dobijanje stipendije i odlazak?
Potreban je minimum srednji nivo znanja, radi se SLEP test. Za ovaj program ne postoje stipendije. Pozdrav
Ja sam tek prva godina gimnazije (drustveno-jezicki smer) ali me zanima koji su uslovi za pohadjanje njihove srednje skole? Da li je to sve sigurno? Inace ucim engleski od 7 godine, B2 sam nivo.. 😛
Pa bih volela da znam informacije o odlasku u U.S.A.
Hvala unapred!
To je program americke vlade koji funkcionise decenijama. Prijave za skolsku 2014/15 pocinju od jeseni tako da se mozemo cuti tada. Sve informacije o programu mozete procitati na sajtu. Pozdrav
Ja sam trenutno drugi razred srednje skole i htjela bih da pitam da li postoji mogucnost da idem na razmijenu djaka u cetvrtoj godini? Engleski jezik znam solidno i vec pola godine se raspitujem. Emotivno sam spremna da se odvojim od porodice i prijatelja na godinu dana i rado bih zeljela da upoznam nov narod i njihovu kulturu,a Amerika me odavno privlaci. Ali hjela bih da pitam da li smeta da idem na razmijenu djaka to sto imam zdravstvenih problema? I takodje me interesuje da li ima neke veze to sto zivim u Crnoj Gori? Hvala unapred! 🙂
Prijave za program kulturne razmene su zavrsene. Postoji jedino mogucnost odlaska na program skolovanja, na F1 vizi koji je nesto skuplji od kulturne razmene. Nije nikakav problem sto ste iz Crne Gore, samo bismo Vas zamolili za informaciju o kom se zdravstvenom problemu radi. Slobodno nam mozete poslati vise informacija o Vama na [email protected].
Postovani, moj sin sad pocetkom aprila puni 17 godina,pohadja trecu godinu gimnazije{prirodni smer},odlican je djak a i od 6 godine se bavi kosarkom.Njegov san je da nastavi skolovanje u Americi,tj.cetvrtu godinu srednje skole,ali takodje i da trenira kosarku.Molim Vas interesuje me jel postoji mogucnost da se to uskladi i kakve su sanse za dobijanje stipendija,tj.koji su uslovi i mogucnost nastavka studiranja{on zeli da studira fiziku}.Unapred hvala!
Postovani, program AYP je program kulturne razmene i ne postoji mogucnost dobijanja stipendija radi ucesca na njemu. Stipendije su moguce u slucaju apliciranja za internatske skole, na drugom tipu vize- F1. Ovaj drugi program je namenjen skolovanju srednjoskolaca koji pre svega zele da nastave svoje skolovanje u Americi.
Razmisljam o tome da zavrsim u Americi 4.godinu, ali zanima me da li bi postojala mogucnost da nastavim da treniram atletiku tamo i kako bi to funkcionicalo. Da li je potrebna neka stipendija ili nesto slicno? I da li bih mogla da upisem i koledz posle zavrsene 4. godine?
Postovani,
mogli biste da nastavite da se bavite atletikom i u SAD-u. Nije problem obezbediti Vam skolu koja neguje sport kojim se bavite. Mogucnost stipendiranja postoji ali za internatske skole. Sto se upisa na fakultet tice, to je takodje moguce. Uz odredjene rezultate, verujem da biste mogli i stipendiju da ostvarite. Za sva dodatna pitanja nas slobodno kontaktirajte.
Pozdrav
Voleo bih da odem ali en govorim bas dobro engleski jezik. Da li mora perfektno da se zna jezik da bih otisao??
U agenciji se prilikom prijavljivanja radi obavezan test engleskog jezika namenjen srednjoskolcima. Ne ocekuje se da znate odlicno engleski, ali je potrebno da se sporazumevate (srednji nivo znanja jezika).
Zahvaljujem se svima vama u Prestige-u, tebi najvise Dragana jer mi je porodica fantasticna, mesto je odlicno i stvarno nemam na sta da se pozalim. Drustvo mi je takodje odlicno, snasao sam se odmah na pocetku(svi vole strane studente)… Bio sam sa CHI u San Francisku, prolazio nekoliko puta kroz centar L.A. jer sam isao na vaterpolo utakmice sa skolom(zavrsili smo ligu u osmini finala play off-a, izgubili smo od neke veoma dobre ekipe, ali sam ja dao gol :P). Idem cesto na plazu sa drugovima i naucio sam da surfujem. Skola je sasvim drugacija, ozbiljniji je pristup ali je mnogo lakse nego u Srbiji. Ima nas osmoro iz inostranstva.
Vojine u kom si ti gradu?Da li je teska skola?Da li imas Facebook?Ako imas kazi mi kako si upisan na njemu i koja ti je slika da te nadjem.plz